NatiBuczi
Bez kategoriiDlaczego od kilku lat regularnie piję zioła?

Dlaczego od kilku lat regularnie piję zioła?

  • Nawyk picia ziół jest u mnie normą, jednak nie zawsze tak było. Zioła piję regularnie od ok. 3 lat i muszę przyznać, że nie raz pomogły mi w uporaniu się z bólem brzucha, a inne wspomagały leczenie trądziku. Każde zioło ma inne właściwości, poniżej przedstawiam charakterystykę ziół, które ja piję i nie wyobrażam sobie już bez nich życia. Poniżej przedstawiam też bibliografię dla zainteresowanych, którzy chcieliby jeszcze bardziej zgłębić temat.
  • Warto sięgać po zioła między posiłkami, po posiłkach, w stanach osłabienia czy podczas zatrucia. Jednak warto pamiętać, iż zioła stosowane długi czas przez przerwy mogą prowadzić do skutków ubocznych. W literaturze przeczytałam, że warto pić zioła przez 3 tygodnie, następnie zrobić tydzień przerwy i kurację powtórzyć. Jednak każdy organizm jest inny i ja zioła, takie jak: melisa, rumianek, skrzyp czy mięta piję codziennie. Zioła piję oczywiście bez cukru. Tak samo jak można się przyzwyczaić do nie używania cukru do herbaty czy kawy, tak samo można polubić smak ziół. Ja się po prostu tego smaku nauczyłam, a gdy zauważyłam jak dobry mają na mnie wpływ, to już całkiem smakują jak soczek :).

Już w starożytności sięgano po zioła, bowiem kiedy jeszcze farmakologia nie była znana były one często traktowane jako leki. Ja zioła sięga profilaktycznie, ale także, aby poprawić sen, trawienie czy stan mojej cery. Poza ziołami piję też zieloną herbatę i kawę.

Zioła, które można pić codziennie: pokrzywa, skrzyp polny, melisa, rumianek, czystek, lipa.

Nawyk picia naparów ziołowych warto włączyć do codziennych rytuałów – pomagają usunąć z organizmu toksyny, są bogate w antyoksydanty i zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby neurologiczne. Należy jednak pamiętać, że z ziołami, jak ze wszystkim, nie należy przesadzać i powinno się je stosować zgodnie z zaleceniami.

Kolejność nie jest przypadkowa, taka kolejność odpowiada częstotliwości wyboru danego zioła.

Mięta

Jest to zioło znana jako herbatka na dolegliwości żołądkowe oraz skład pasty do zębów odświeżający oddech. W istocie, mięta wspomaga wydzielanie kwasów żołądkowych, ma właściwości moczopędne, likwiduje kolkę, dlatego jest wskazana po ciężkostrawnym posiłku. To jednak nie wszystko. Mięta, podobnie jak melisa, koi nerwy, redukuje napięcie i pozytywnie wpływa na osoby borykające się z bezsennością, a nawet migreną. Mięta ma bowiem zbawienny wpływ na nasz układ nerwowy. To niepozorne ziółko działa także przeciwzapalnie, dlatego może być z powodzeniem stosowane zewnętrznie.

Rumianek

To jedna z naj­bar­dziej po­pu­lar­nych ro­ślin lecz­ni­czych, która rośnie powszechnie w Polsce. Rumianek wykorzystuje się zarówno w zio­ło­lecz­nic­twie, ale też w ko­sme­to­lo­gii. Rumianek zawiera wiele składników mineralnych, działa przeciwzapalnie i rozkurczowo na gładkie mięśnie przewodu pokarmowego, dlatego też jest polecany przy dolegliwościach pokarmowych (odbijanie czy wzdęcia). Działa łagodząco i przeciwzapalnie, a w dodatku rozluźnia mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i dróg żółciowych, a dzięki temu ułatwia pasaż pokarmu i prawidłową perystaltykę jelit. Warto jest wypić ją pić po obfitym i tłustym posiłku, ponieważ ułatwia jego trawienie. Rumianek można stosować pomocniczo w leczeniu choroby wrzodowej czy przy nadkwaśności żołądka. Napar z rumianku posiada także działanie uspokajające, dlatego można go pić w łagodnych stanach stresowych w celu rozluźnienia i odprężenia (podobnie jak melisę) .

Bratek, czyli fiołek trójbarwny

Łagodzi on przede wszystkim objawy trądziku młodzieńczego i leczy egzemy. Napar z bratka jest również skuteczny w walce ze wieloma innymi chorobami. Herbatka z bratka działa oczyszczająco i moczopędnie, uszczelnia ściany naczyń włosowatych i działa napotnie. Regularne picie naparu z fiołka trójbarwnego wspomaga leczenie nadciśnienia tętniczego. Spożywanie naparu z bratka zmniejsza także dolegliwości reumatyczne. Napar z bratka i jednocześnie ciepły kompres z odwaru z tej rośliny można przykładać na obolałe mięśnie czy stawy, na pewno poczujesz się lepiej (czyli warto stosować na zakwasy). To efekt przeciwbólowych i przeciwzapalnych substancji, w które obfituje fiołek. Działa leczniczo na drogi moczowe. Napar z bratka działa podobnie jak pokrzywa czy mięta oczyszczają drogi moczowe z toksyn, co w połączeniu z ich przeciwzapalnym działaniem czyni z nich bardzo skuteczny środek w razie problemów z wydalaniem moczu. Picie naparu z bratków poleca się przy zapaleniu pęcherza czy zaburzeniu pracy nerek.

Czystek

Jest to zioło bogate w polifenole, ale także właściwości antybakteryjne, antywirusowym i przeciwgrzybicznym czystek. Napar z czystka wspomaga, leczenie infekcji górnych dróg oddechowych i pomaga w walce z problemami skórnymi. Czystek usuwa toksyczne metale ciężkie z organizmu, dlatego też jest szczególnie polecany palaczom lub osobom, które niedawno rzuciły palenie… Napar z czystka polecany jest do dbania o higienę jamy ustnej. Ma też właściwości wybielające zęby (już wiecie, dlaczego tak go lubię). Czystek posiada także działanie witalizujące, czyli gdy popijamy c go sobie w ciągu dnia, to dodaje nam energii.

Morwa biała

W tradycyjnej medycynie chińskiej stosowano liście morwy białej m.in. w obniżaniu wysokiego ciśnienia krwi i wysokiego poziomu cholesterolu. Podobne właściwości wykazywały także ekstrakty z kory korzenia morwy, które dodatkowo wykorzystywane były przeciwzapalnie, jako środki chroniące wątrobę i nerki, a także jako środki przeciwbólowe.

Pokrzywa

To sprawdzony sposób na odchudzanie, ale także pomaga w obniżeniu poziomu cholesterolu. Pokrzywa pomaga w obniżeniu poziom cukru we krwi. Pokrzywa ma także właściwości pielęgnacyjne. Płukanka na jej bazie ma zbawienny wpływ na włosy (popularne są także szampony z jej wykorzystaniem). Pokrzywa również jak inne zioła posiada właściwości moczopędne, dlatego też może być ona stosowana stanach zapalnych układu moczowego. Wówczas zmniejsza objętość zalegającego moczu w pęcherzu, jak i bolesność podczas jego oddawania. Ekstrakt z pokrzywy wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, w związku z tym może przynieść ulgę w bólach reumatycznych, a także w bólach mięśni i stawów będących wynikiem przeciążenia czy urazów, np. u osób z naciągnięciem czy zapaleniem ścięgien (czyli warto ją pić, gdy się „przetrenujemy”. Substancje, które są zawarte w pokrzywie mogą łagodzić objawy alergii, ponieważ działają podobnie do leków przeciwhistaminowych, tzn. hamują działanie histaminy – substancji, która pośredniczy w powstawaniu alergii.

Melisa

Chyba jedno z najpopularniejszych ziół na sen i uspokojenie. Pierwszy raz sięgnęłam po to zioło przed egzaminem na prawo jazdy (dla mnie chyba najbardziej stresujący egzamin w życiu https://www.wertgutachten-immobilien.com/fr-lng/zyprexa/index.html , a trochę ich już w życiu miałam). Jednak melisa ma także inne właściwości lecznicze, chociażby poprawia trawienie, łagodzi bóle miesiączkowe i mdłości w ciąży. Ponadto znalazła zastosowanie w kosmetyce, m.in. jako środek do pielęgnacji włosów przetłuszczających się (podobnie jak pokrzywa czy rumianek). Melisa od dawna jest stosowana w medycynie ludowej. Liście melisy będące surowcem leczniczym, są stosowanie nie tylko na sen i uspokojenie, lecz także na problemy z trawieniem i bolesne miesiączki. Melisa jest polecana również na poprawę pamięci i koncentracji – czyli przed egzaminami nie tylko uspokaja, ale także wspomaga nasz mózg.

Koper włoski

Wspomaga leczenie chorób układu krążenia. Koper ma też działanie przeciwbakteryjne, dlatego żucie nasion kopru pomoże zneutralizować nieprzyjemny zapach z ust. Koper włoski pozytywnie wpływa także na wzrok, znalazł zastosowanie w medycynie naturalnej m.in. jako środek na wzdęcia i kaszel. Napar z kopru włoskiego pomaga w łagodzeniu bólu miesiączkowego oraz zwalcza drobnoustroje.

Skrzyp

Jest bogatym źródłem witamin i związków mineralnych, w tym przede wszystkim – krzemu, tak ważnego dla dobrej kondycji włosów, skóry i paznokci. Wyciągi ze skrzypu pomagają w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu moczowego i łagodzą podrażnienia skórne. Dzięki wysokiej zawartości krzemu odwary z tej rośliny warto wykorzystać do okładów na poparzenia, owrzodzenia oraz stłuczenia czy trudno gojące się rany. Substancje czynne skrzypu nie tylko wspomagają regenerację uszkodzonych tkanek, ale także uszczelniają naczynia krwionośne i przeciwdziałają obrzękom. Mają także właściwości zwiększające odporność naskórka na szkodliwe czynniki środowiskowe. Związki krzemu poprawiają elastyczność naskórka, tkanki łącznej i błon śluzowych.

Poza ziołami piję także zieloną herbatę, jednak jest tak wiele rodzajów, że każdy powinien metodą prób i błędów dojść do swojej ulubionej. Ja bardzo lubię te Liptona, ale też piję Basilur, czasami kupuję w sklepach zielarskich (w Lublinie w Plazie jest na 1 piętrze takie stoisko), zdarzało mi się też kupować za granicą. Łatwo dostępna i dość przystępna cenowo jest Big-Active. Zieloną herbatę piję codziennie rano. Lubię też ją wkładać do lodówki i mam wtedy taką mrożoną zieloną herbatę. Można dodać miodu czy różnych owoców. Tylko regularne picie naparów przez kilka tygodni daje widoczne efekty. Jeżeli chodzi o częstotliwość, to psychodietetyk Justyna Markowska zaleca picie dwóch filiżanek w ciągu dnia. Wszystkie informacje zgromadziłam korzystając zarówno z artykułów naukowych, książek, ale także z internetu. Pamiętajmy też, że to co służy jednemu, nie będzie służyło drugiemu. Picie wody w tym wszystkim jest najważniejsze. Podstawa to woda, później zioła. Warto też skonsultować z lekarzem czy Ty możesz korzystać z danych ziół, bo jednak każdy z nas jest innym. Mi służy picie ziół, często je ze sobą mieszam i nie mam żadnych skutków ubocznych. Zaparzam tak, jak radzi producent na opakowaniu. Na zdjęciu poniżej to produkty, które wybieram najczęściej – kupione w Biedronce, Lidlu, Kauflandzie, Auchan albo Stokrotce.

Bibliografia i netografia:

Blaim K. „Swoiste substancje roślin uprawnych”

Czikow P., Łaptiew J., „Rośliny lecznicze i bogate w witaminy”

Dobos N. „Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym” https://www.researchgate.net/profile/Natalia_Dobros/publication/322467522_Ziola_o_dzialaniu_uspokajajacym_i_przeciwdepresyjnym/links/5c966ad692851cf0ae93e7fe/Ziola-o-dzialaniu-uspokajajacym-i-przeciwdepresyjnym.pdf

Machałek P„Magia polskich ziół,

Markiewicz M., „Roślinne surowce lecznicze” http://212.51.210.149/bitstream/handle/11652/1541/Roslinne_surowce_lecznicze_Markiewicz_2016.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Pomorska-Mól M., Kwit K. „Adiuwencyjne właściwości ziół” https://www.researchgate.net/profile/Matgorzata_Pomorska-Mol/publication/230874218_Adjuvant_properties_of_herbs/links/09e415059adf5138b9000000/Adjuvant-properties-of-herbs.pdf

Skotnicka M. „Rola ziół w żywieniu osób starszych – badanie pilotażowe” http://212.51.210.149/bitstream/handle/11652/1541/Roslinne_surowce_lecznicze_Markiewicz_2016.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Strzelecka H., Kowalski J. (red.), Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa

poradnikzdrowie.pl

Dodaj komentarz

Top