NatiBuczi
PrzepisyDeseryRacuchy ze śliwkami

Racuchy ze śliwkami

Racuchy mogą służyć jako alternatywa dla słodyczy. Często dostaję pytania: "Jak przestać jeść słodycze?" - moim sposobem jest przygotowywanie posiłków na słodko. Racuchy są smażone na oleju, jednak nie trzeba wlewać całej patelni wystarczy niecała łyżka na 5 racuchów. Smak jest taki jak w dzieciństwie, gdy robiła mi je moja mama. Moja mama zazwyczaj robiła mi racuchy z jabłkami - to jest klasyka. Ja robiłam też z rabarbarem, a teraz ze śliwkami.

Możesz użyć zarówno śliwki węgierki, nektarynki, ja jednak użyłam moje ulubione śliwki z dzieciństwa – Renkloda Ulena, my (ja i moim znajomi z podwórka z dzieciństwa), gdy wspinaliśmy się u sąsiadki po drzewie, aby je zerwać o tej porze roku mówiliśmy na nie „langrody”. Ach, dzieciństwo, piękne czasy.

Śliwki posiadają  wiele cennych właściwości. Między innymi regulują trawienie oraz chronią przed wolnymi rodnikami. i jednoczesnej zawartości witaminy A i Śliwki posiadają sporo witaminy E, dzięki której uznawane są za cenne przeciwutleniacze. Śliweczki zawierają również  ważne składniki mineralne tj: potas, wapń, żelazo, magnez czy fosfor. Śliwki powsiadają w sobie także witaminy z grupy B i właśnie z tego powodu kojąco wpływają  na układ nerwowy oraz po prostu poprawiają humor :).  Im śliwka ciemniejsza, tym ma więcej właściwości.

Jeden racuch ma 55 kcal – B: 1.2g, T: 2.6g W: 6.7g

Porcja ze zdjęcia ma 440 kcal B:9.5 T:20.6g W:53.6g  – odrobiny cukru pudru nie wliczałam.

Sposób przygotowania:

  1. Do jednej miski dodajemy mąkę, proszek i cukier, a następnie wszystko ze sobą mieszamy. W drugiej misce roztrzepujemy widelcem jajko, następnie dodajemy mleko i powoli mąkę. Cały czas mieszamy trzepaczką, aby nie powstały gródki. Na koniec dodajemy pokrojone śliwki.
  2. Rozgrzewamy patelnię, dodajemy niecałą łyżkę oleju, a następnie zmniejszamy gaz/moc płyty do minimum. 1 łyżka stołowa = jeden racuch. Powoli smażymy racuchy, aby się upiekły w środku. Smażymy ok. 5 minut z jednej strony i 3 minuty z drugiej. Racuchy mają być zarumienione jak na zdjęciu. Mi wyszło 23 racuchy.

Są pyszne, naprawdę polecam spróbować.

Mam nadzieję, że przepis Ci się spodobał. Smacznego!

Dodaj komentarz

Top